Tolkinkylän Ratsastuskoulu on Suomen Ratsastajainliiton hyväksymä ja valvoma ratsastuskoulu. Toimimme Vantaalla aivan Ylästön kupeessa, Tolkinkylän "maalaismaisemissa".

Tolkinkylän Ratsastuskoulu Oy

Loppusyksyn ryhmät ovat täynnä! Seuraavat ponieskarit alkavat tammikuun alussa. 

UUDET PONIESKARIRYHMÄT ALKAVAT!

Perjantaisin 26.10 alkaen klo 17.30-18.30 TÄYNNÄ!

Sunnuntaisin 28.10 alkaen klo 13.30-14.30 TÄYNNÄ!

VARAUKSET TÄSTÄ 

PONIESKARI: Ponieskari on tarkoitettu pääasiassa 6-8 vuotiaille lapsille (isommatkin voivat tulla). Ponieskarin tarkoituksena on valmistella lasta ponialkeiskurssille, saada rohkeutta ponien kanssa toimimiseen turvallisuus huomioiden. Tunneilla harjoitellaan ponin hoitamista, tallielämään kuuluvia asioita ja ratsastetaan käynnissä ja ravissa talutettuna. Ratsastuksessa keskitytään yksinkertaisiin perusasioihin, leikitään paljon ja käydään maastossa. Tasapaino ja koordinaatio kehittyvät harjoituksissa huomaamatta. Eskaritunnin pituus on 1h, siitä noin puolet ratsastetaan ja puolet hoidetaan. Yhden kurssin pituus on 10krt, kerran viikossa. Ponieskaria voit käydä niin kauan kun siltä tuntuu, tai jos lapsella ei ole vielä valmiuksia alkeiskurssille.