Tolkinkylän Ratsastuskoulu on Suomen Ratsastajainliiton hyväksymä ja valvoma ratsastuskoulu. Toimimme Vantaalla aivan Ylästön kupeessa, Tolkinkylän "maalaismaisemissa".

Tolkinkylän Ratsastuskoulu Oy

Opetushevosemme ovat kilttejä ja koulutettuja tehtäväänsä soveltuvia ratsuja. Ponit on valittu pitkälti lapsille ja helpommille tunneille sopiviksi luonteensa puolesta. Koulutustasoltaan ne ovat He C- A väliltä. Hevoset ovat koulutustasoltaan He B- Va B rauhallisia ratsuja.  Meille on tärkeää, että opetushevoset voivat hyvin! Siksi ne ruokitaan ruokintasuunnitelmien mukaan analysoiduilla, ensiluokkaisilla rehuilla jakaen ne useaan annokseen päivän aikana, tarhataan laumoissa koko päiväksi ja kesällä kaikki pääsevät laitumelle. Hevosten työmäärää tarkkaillaan ja pidetään kohtuullisena kykyihin ja kuntoon nähden. Hevoset kengitetään säännöllisesti ja ne saavat tarvittavat rokotukset ja loishäädön. Tallilla käy myös hieroja satunnaisesti hieromassa hevosia. Jokainen tallilla kävijä voi omalla käytöksellään vaikuttaa hevosten hyvinvointiin! Noudata tallin antamia ohjeita ja käyttäydy tallissa ja hevosten lähellä rauhallisesti.

Katso hevosesittely ja käy tykkäämässä suosikistasi! Voit myös lisätä hyviä kuvia suosikistasi!

 

Tallilla asuvat myös varsat Danny ja Helmi

Kuvia tallilta